Säkra din plats på Uppsala Survival Run 2024!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Resultat 2023

Observera att varje missat hinder ger tidstillägg på 120 minuter. Detta är representerat som Corrected time i tabellerna nedan. 

11 km Elite - Women
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Ylva Geber KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:29:17 0 1:29:17
2 Pia Kind  EFI OCR 01:44:15 0 1:44:15
3 Jenny Andersson Garage Race FIN 01:45:36 0 1:45:36
4 Stella Livsdotter KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:09:48 0 2:09:48
5 Mareen Hennen SV Pauwenburg 02:13:21 0 2:13:21
6 Anja Schutten D´ran Neede 02:27:25 0 2:27:25
7 Lovisa Wannberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:17:46 0 3:17:46
8 Joanie van der Veeken SV Pauwenburg 03:02:41 9 21:02:41
11 km Elite - Men
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Jelmer Oudenaller SSV Grootebroek 01:05:37 0 1:05:37
2 Tom Woollard Team Urban Sky 01:13:23 0 1:13:23
3 Andreas Marshall IF Team Kroppslabbet 01:17:30 0 1:17:30
4 Torgny Lundberg   01:19:58 0 1:19:58
5 Daniel Gustafsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:20:03 0 1:20:03
6 Daniel Lindqvist KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:22:21 0 1:22:21
7 Thijs Velthuis   01:25:02 0 1:25:02
8 Rutger Schutten KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:25:59 0 1:25:59
9 Oliver Erlandsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:28:38 0 1:28:38
10 Huib van der Veur SV Pauwenburg 01:30:43 0 1:30:43
11 Dirk Veltman   01:32:45 0 1:32:45
12 Thimon Schipper SV Pauwenburg 01:35:49 0 1:35:49
13 Joeri Oudenaller SSV Grootebroek 01:38:14 0 1:38:14
14 Henk Stavorinus SV Pauwenburg 01:45:18 0 1:45:18
15 Stefan van Gestel   01:46:27 0 1:46:27
16 Markus Eriksson IF Linköping OCR 01:48:06 0 1:48:06
17 Wieb Hoogsteen SV Pauwenburg 01:53:07 0 1:53:07
18 Bjorn Mekkelholt   01:58:04 0 1:58:04
19 Daniel Larsen Fredrikshofs Fri-IF 02:00:24 0 2:00:24
20 Ronnie Bakker SV Pauwenburg 02:16:00 0 2:16:00
21 Renzo Wouda SV Pauwenburg 02:25:38 0 2:25:38
22 Bart de Jonge Buddy2sur5 02:26:34 0 2:26:34
23 Robert Deuning Buddy2sur5 02:28:28 0 2:28:28
24 Nils Lundberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:55:27 0 2:55:27
25 Erik Shumkov IF Linköping OCR 03:25:26 0 3:25:26
26 Han Verhallen SV Pauwenburg 03:04:52 1 5:04:52
27 Edwin Krijgsman   02:21:09 2 6:21:09
28 André Dikland SV Pauwenburg 02:59:53 4 10:59:53
29 Sean Wennerland The Six Legged Warriors 04:07:06 6 16:07:06
30 Richard Liljestam   03:22:28 10 23:22:28
31 Jakob Sandin   03:36:55 11 25:36:55
32 Simon Lännevall The Six Legged Warriors 04:07:10 11 26:07:10
DNF Jochem Schutten Vollenhove      
DNF Daniel Ekström Ärla Sportklubb      
11 km - Women
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Sára Morell KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:01:10 0 2:01:10
2 Lisa Lind Sports Club OCR 02:16:07 0 2:16:07
3 Klara Hussénius KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:17:54 0 2:17:54
4 Jenny Backlund KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:15:56 0 3:15:56
5 Märta Berg Jöesaar Tuesday Tigers 03:53:35 0 3:53:35
6 Hanna Fälting   04:43:50 2 8:43:50
7 Heta Rautiainen KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:07:00 3 9:07:00
8 Moa Larsson Umara Sports Club 04:32:25 3 10:32:25
9 Helena Wakander Toughwomen 04:32:20 4 12:32:20
10 Maria Lindqvist KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 04:46:33 6 16:46:33
11 Izabel Eriksson Tuesday Tigers 05:11:15 6 17:11:15
12 Lena Kovaleff   05:10:48 7 19:10:48
13 Maria Tehler Team Team 04:39:26 9 22:39:26
14 Demy van Bremen W.B. 05:06:55 16 37:06:55
15 Angelica Rask Panikträna survival 04:11:25 22 48:11:25
DNF Annika Eklöf Team Team   8  
11 km - Men
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Peter Olsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:30:39 0 1:30:39
2 Elton Cehlin Tuesday Tigers 01:46:32 0 1:46:32
3 Erik Westerlund   01:48:05 0 1:48:05
4 Karl in de Betou KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:50:39 0 1:50:39
5 Anders Larsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:58:36 0 1:58:36
6 Ted Larsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:58:40 0 1:58:40
7 Marcus Herelius Andersson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:05:34 0 2:05:34
8 Daniel Tooke KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:07:30 0 2:07:30
9 Daniel Söderberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:09:30 0 2:09:30
10 Roald Bloemendal   02:10:01 0 2:10:01
11 Hans-Olov Lind   02:16:03 0 2:16:03
12 Jasper Remmers W.B. 02:18:51 0 2:18:51
13 Nils Sjödahl Tuesday Tigers 02:26:19 0 2:26:19
14 André Witt Idrottsföreningen Enköping OCR 02:36:29 0 2:36:29
15 Ludvig Toresäter Enköping OCR 02:41:16 0 2:41:16
16 Joel Jemander Slitna Medelålderns 02:44:18 0 2:44:18
17 Malte Rook Tuesday Tigers 02:44:35 0 2:44:35
19 Jakob Andersson Panikträna survival 04:11:22 0 4:11:22
18 Robert Huldén   04:15:00 0 4:15:00
20 Jesper Engelmark Sports Club OCR 05:03:49 0 5:03:49
21 Josef Thelander Tuesday Tigers 02:14:25 2 6:14:25
22 Harold van Raaij   02:39:33 2 6:39:33
23 Johan Österlund KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:43:20 2 6:43:20
24 Alex Lilic Tuesday Tigers 05:02:02 1 7:02:02
25 Folke Remén Tuesday Tigers 03:10:55 2 7:10:55
26 Oskar Berg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:13:08 2 7:13:08
27 Fredrik Severin FEAR - Fuck Everything And Run 03:26:57 2 7:26:57
28 Tomas Kronvall KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:41:40 2 7:41:40
29 Marcus Östling Panikträna survival 04:11:31 2 8:11:31
30 Arunas Vaisvila   02:30:05 3 8:30:05
31 Zebastian Olofsson Sjövikingar 02:39:32 3 8:39:32
32 Jonatan Berg Kul! 03:51:00 3 9:51:00
33 Daniel Siltberg Tuesday Tigers 04:07:50 3 10:07:50
34 David Salomonsson Idrottsföreningen Enköping OCR 02:11:36 4 10:11:36
35 Xavier Dreux Stockholm OCR Club 04:42:52 3 10:42:52
36 Dersim Orfali KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:49:14 4 10:49:14
37 Stefan Johansson Tuesday Tigers 04:23:28 4 12:23:28
38 Nils Swerkström Slitna Medelålderns 02:44:25 5 12:44:25
39 Kristoffer Ahlqvist   04:06:31 5 14:06:31
40 Christian Häggström Stockholm OCR Club 04:42:52 5 14:42:52
41 Oscar Cedwall Slitna Medelålderns 02:44:25 6 14:44:25
42 Janak Thakker LeChill 02:37:44 8 18:37:44
43 Juan Maluenda Eskilstuna FI 04:47:03 8 20:47:03
44 Micael Andersson   03:31:11 9 21:31:11
45 Jukka Suihko Sports Club OCR 04:55:17 9 22:55:17
46 Roger Nykom KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:08:52 11 25:08:52
47 Rasmus Wakander   03:22:17 13 29:22:17
48 Gustav Tenggren Tenggrenbrorsorna 03:35:52 13 29:35:52
49 Fredrik Tenggren Tenggrenbrorsorna 03:35:54 13 29:35:54
50 Tommy Bodén   04:06:31 13 30:06:31
51 Eduardo Reynolds KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:25:15 15 33:25:15
52 Simon Bylund Kul! 03:50:58 15 33:50:58
53 Albin Alvers JAS 02:37:57 16 34:37:57
54 Fredrick Li   04:10:28 17 38:10:28
55 Viktor Dahlén Tuesday Tigers 04:48:49 17 38:48:49
56 Tony Lindberg   04:34:00 18 40:34:00
57 Fredrik Andersson Tuesday Tigers 04:59:17 21 46:59:17
58 Joakim Jaeger   03:59:13 22 47:59:13
DNF Erik Lindberg
KFUM Uppsala Survival Idrottsförening
  2  
DNF Henrik Norrby     3  
6 km - Women
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Lovisa Blomqvist KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:21:45 0 1:21:45
2 Hanna Skogsberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:30:32 0 1:30:32
3 Josefin Wallen KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:30:58 0 1:30:58
4 Karen Willemsma Vollenhove 01:33:38 0 1:33:38
5 Madeleine Larsson Fredrikshofs IF OCR 01:34:55 0 1:34:55
6 Sofie Altgård KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:37:12 0 1:37:12
7 Ida Ljungman KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:37:15 0 1:37:15
8 Stina Wannberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:37:21 0 1:37:21
9 Vendela Wikström KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:47:47 0 1:47:47
10 Lovis Lagebro KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:53:31 0 1:53:31
11 Laura Trespioli Idrottsföreningen Enköping OCR 02:24:03 0 2:24:03
12 Melina Martin RocknRopeRunners 02:48:01 0 2:48:01
13 Franziska Pezzei RocknRopeRunners 02:48:03 0 2:48:03
14 Hannah Mårtensson Första gången gillt 03:33:11 0 3:33:11
15 Anne Remmers   03:42:55 3 9:42:55
16 Katie Stuart   03:44:17 3 9:44:17
17 Lisa Tegelborg   01:58:17 4 9:58:17
18 Victoria Catalán Omegapoint IF 03:59:50 3 9:59:50
19 Kim Remmers   03:39:17 4 11:39:17
20 Alva Eklund Första gången gillt 03:35:28 5 13:35:28
21 Anna Carlbaum Big Mac & Co 03:29:53 7 17:29:53
22 Maria Eklund KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 03:37:34 8 19:37:34
23 Agnes Mårtensson Första gången gillt 04:00:29 8 20:00:29
24 Sofie Alvers JAS 02:03:46 12 26:03:46
25 Madeleine Åkerlund   03:03:28 13 29:03:28
26 Jenny Malmqvist   03:03:33 18 39:03:33
27 Sofia Kanders Actionvargen 01:44:35 21 43:44:35
DNF Gabriela Paun Footlock Queens   6  
DNF China Friberg
KFUM Uppsala Survival Idrottsförening
  1  
6 km - Men
Place Name Team Runtime # Missed Obstacles Corrected Time
1 Oscar Lagnelöv KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:18:03 0 1:18:03
2 Hendrie Olthof   01:18:46 0 1:18:46
3 Lars de Jong   01:25:28 0 1:25:28
4 Hugo Liljekvarn KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:25:53 0 1:25:53
5 Arjan Schutten D´ran Neede 01:33:39 0 1:33:39
6 Ulf Petersen  Fredrikshof IF OCR 01:34:52 0 1:34:52
7 Sebastian Angeling   01:35:41 0 1:35:41
8 Joel Ågren   01:40:45 0 1:40:45
9 Cladam Englund Actionvargen 01:41:53 0 1:41:53
10 Varg Englund Actionvargen 01:41:54 0 1:41:54
11 Kenneth Wikström KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:51:06 0 1:51:06
12 Alexis Gombert KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:54:02 0 1:54:02
13 Joakim Gradin C-RAD 01:57:32 0 1:57:32
14 Jesper Rosdal INC 02:26:49 0 2:26:49
15 Alexander Westlund KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:28:56 0 2:28:56
16 Klas af Geijerstam Datatyper 02:34:20 0 2:34:20
17 Erik Sundell Melkedell 02:37:00 0 2:37:00
18 Carl Jungwallius Första gången gillt 03:32:34 0 3:32:34
19 Felix Fridholm Första gången gillt 03:33:42 0 3:33:42
20 Stephan Bornebroek   01:50:39 1 3:50:39
21 David Dahlgren C-RAD 01:57:35 1 3:57:35
22 Emil Lundberg KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:59:25 1 3:59:25
23 Morris Danielsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 02:16:59 1 4:16:59
24 Anton Sandberg Omegapoint IF 02:51:55 2 6:51:55
25 Jakub Jagiello Datatyper 02:35:05 3 8:35:05
26
Martijn van der Hoeven
  01:50:40 4 9:50:40
27 Jonas Olsson JAS 02:03:48 5 12:03:48
28 Viktor Melker Melkedell 02:37:28 5 12:37:28
29 William Knowles Big Mac & Co 03:29:52 5 13:29:52
30 Daniel Malnes RocknRopeRunners 02:48:02 6 14:48:02
31 Alfred Lidstrom Första gången gillt 03:36:47 7 17:36:47
32 Swapnil Kamdar   03:39:37 7 17:39:37
33 Lars Olsson KFUM Uppsala Survival Idrottsförening 01:40:56 15 31:40:56
DNF Rasmus Wakander     0  
DNF Johan Wannberg     1  
 
Sponsorer Uppsala Survival Run
Sociala medier: